Była to okazja aby nie tylko zaszaleć na parkiecie ale i pomóc kolejnym rodzinom z Kazachstanu wrócić do Polski. Środki pozyskane podczas imprezy zostały przeznaczone na zakup, budowę i remont kolejnych mieszkań dla repatriantów. 

 

Uroczysty wieczór rozpoczął wernisaż Wystawy Sztuki Nieprofesjonalnej „Szukamy Nikifora”. Był zwieńczeniem pleneru malarskiego, w którym wzięli udział laureaci konkursu pod tym samym tytułem, organizowanego przez Fundację Leny Grochowskiej. Z pięciu edycji konkursu zostali wyłonieni najlepsi uczestnicy, którzy na co dzień artystycznie realizują się m.in. na Warsztatach Terapii Zajęciowej w Sochaczewie, Ełku i Siedlcach. Instruktorem plenerowych warsztatów była Małgorzata Bakiera, dobrze znana w siedleckim środowisku osób niepełnosprawnych. Przemówieniu prezes Fundacji - Leny Grochowskiej, towarzyszyły łzy wzruszenia uczestników.

 

Drugi artystyczny punkt wydarzenia stanowił recital fortepianowy w wykonaniu Agaty Kuczyńskiej – w ramach nagrody specjalnej w konkursie „Chopin i kompozytorzy francuscy”, którą ufundowała Grupa Arche. Agata jest uczennicą I klasy II stopnia Państwowej szkoły Muzycznej w Siedlcach w klasie fortepianu Prof. Iwony Domańskiej. W 2016 roku kolejny raz otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest laureatką międzynarodowych i krajowych konkursów muzycznych, zdobyła kilkanaście nagród i wyróżnień.

 

Potem goście mogli skosztować mistrzowskiej sztuki kulinarnej w wykonaniu Mariusza Ziółkowskiego Szefa Kuchni Pałacu Łochów podczas uroczystej kolacji.


Zakup mieszkań dla repatriantów można było wesprzeć nie tylko poprzez zakup zaproszenia ale także kupując obrazy sztuki profesjonalnej jak i nieprofesjonalnej podczas aukcji lub biorąc udział w loterii fantowej. Chętnych do nabycia dzieł sztuki nie brakowało, po zaciętej licytacji sprzedano wszystkie obrazy. Łącznie ze sprzedażą losów w loterii zebrano ponad 45 tys. zł. 


Cały przychód z zaproszeń na bal oraz aukcji został przeznaczony na zakup kolejnego mieszkania dla rodziny repatriantów z Kazachstanu.

 

Charytatywny Bal Karnawałowy stał się także okazją do noworocznego spotkania wszystkich osób, którym Fundacja Leny Grochowskiej zapewniła mieszkanie i pracę. Repatrianci mogli wymienić się swoimi doświadczeniami. Na co dzień mieszkają oni w kilku miejscowościach i nie mają możliwości się spotykać. 


Darczyńcy Fundacji, bawiąc się wspólnie z repatriantami podczas balu, mogli przekonać się, że ich darowizny przynoszą zamierzony efekt.

 

Dzięki pomocy uczestników koncertów i bali charytatywnych już 10 rodzin zamieszkało w Siedlcach, Łochowie, Piasecznie i Zgierzu. W tej chwili trwają prace budowlane w Górze Kalwarii, gdzie powstaną mieszkania dla kolejnych 20 rodzin z Kazachstanu.

Twitter
Facebook